MARSZ DLA ŻYCIA

GALERIA FOTO » MARSZ DLA ŻYCIA

VII Marsz dla Życia i Rodziny w Legnicy

Ponad 2 tysiące osób przeszło ulicami Legnicy w VII Marszu dla Życia i Rodziny. Tym razem tej publicznej manifestacji obrony życia odbywającej się w Niedzielę Palmową towarzyszyły słowa Życie zwycięży.

plakat

- Rozpoczynamy ten Marsz dla życia, manifestując przekonanie, że Bóg jest jedynym Panem życia. Od Niego życie pochodzi. Od Niego życie zależy i do Niego należy. On jest jedynym Panem, któremu każdy z nas, swoje życie oddaje powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski rozpoczynając legnicki marsz.

Wyruszył on z legnickiej katedry w kierunku kościoła Matki Bożej Królowej Polski na osiedlu Kopernika. Na jego czele szedł bp Zbigniew Kiernikowski i bp Marek Mendyk. Uczestnicy z modlitwą i śpiewem na ustach pokonali przeszło 3 km. odcinek, przechodząc głównymi ulicami miasta. Wśród maszerujących można było zauważyć całe kilkupokoleniowe rodziny. Byli rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami i prawnukami. Jak zawsze, widoczna była przede wszystkim młodzież z różnych stron diecezji legnickiej oraz duszpasterze.

W kościele MB Królowej Polski Biskup legnicki przewodniczył Mszy św. odprawionej w intencji wszystkich rodzin. W wygłoszonej homilii bp Kiernikowski zwrócił uwagę, że liturgia Słowa niedzieli Palmowej przypomina na nowo o doświadczeniu grzeszności, ale i historii wybawienia człowieka.

- Bóg jest Panem życia. W jaki sposób można dać świadectwo, że Bóg jest Panem życia? Można to uczynić przez to, że ktoś przyjmie prawdę o śmierci, o krzywdzie, o niesprawiedliwości i przeżyje to wszystko w posłuszeństwie Bogu. Uczymy się tego, żeby poznawać, dlaczego Bóg tak a nie inaczej prowadzi historię? Coraz bardziej pojmujemy, że jest to jedyna właściwa droga. Uświadamiamy sobie, że śmierć weszła wskutek grzechu człowieka i nie ma innej drogi, jak przejście przez bramę śmierci. Kto jest za prawdziwym życiem, musi godzić się na swoje umieranie, razem z Chrystusem. Za takim Panem idziemy, idziemy w Jego imię. Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie - mówił Ksiądz Biskup.

Eucharystia została ubogacona śpiewem młodzieży, która uczestniczyła w zorganizowanych w Legnicy trzydniowych warsztatach muzycznych. Prowadzili je, jak co roku, krakowscy muzycy Hubert Kowalski i Paweł Bębenek.

Na zakończenie niedzielnych uroczystości odbył się koncert, któremu w tym roku przyświecała refleksja o błogosławieństwach. Artyści poprzez śpiewane utwory starali się wprowadzić zebranych w świątyni w temat naszego powołania do szczęścia. Szczęścia, które daje nam Pan Bóg. Wykonawcami koncertu byli uczniowie i nauczyciele legnickiej Szkoły Muzycznej oraz osoby uczestniczące w warsztatach muzycznych.

Niedzielne uroczystości zakończyły również dwie akcje prowadzone w Wielkim Poście przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - Poczta miłosierdzia oraz modlitewną krucjatę w intencji zycia, która odbywała się codziennie o g. 15 przy legnickiej Katedrze. Akcja Poczta miłosierdzia była okazją do wypełnienia jednego z uczynków miłosierdzia: strapionych pocieszać. Polegała ona na napisaniu krótkiego listu ze słowami pocieszenia i solidarności skierowanego do chrześcijan uchodźców z krajów, gdzie chrześcijanie są prześladowani. Listy były pisane w języku polskim, angielskim lub francuskim, najmłodsi namalowali też obrazki. Wszystkie te prace były wrzucane do specjalnych skrzynek w kościołach diecezji legnickiej. Podczas niedzielnej liturgii były złożone jako dar ołtarza. Teraz trafią do rodzin w Syrii, Iraku i Nigerii.

Dodajmy, że w przygotowanie tego wydarzenia, jak co roku, zaangażowali się szczególnie członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji legnickiej oraz przedstawiciele kościelnych ruchów i stowarzyszeń z terenu diecezji.

Radio Plus Legnica

Typ wiadomości: Relacja/Publikacja